Prečo je mydlo lepšie ako sprchový gél?

Kúsok tuhého mydla je úžasná, no často zabudnutá vec. Mnohým sa určite spája s kúpeľňami starých mám a starých otcov. Nebol s nimi žiadny problém, dlho vydržali, pokožka po nich voňala čistotou a boli po ruke. Dnes sa však všade stretávame s reklamami na sprchové gély rôznych druhov, z ktorých aj tie najmenej škodlivé sú vlastne riadnou hrozbou. Ako je to možné? Aj ten najprírodnejší sprchový gél či šampón má plastový obal, ktorého recyklácia je veľmi náročná kvôli miere znečistenia a u nás väčšinou skončí na skládke. Tie najhoršie sprcháče majú zas peelingovú zložku z mikroplastov, ktoré rotujú vo vodnom ekosystéme a znečisťujú oceány.

Tak prečo si nezvoliť radšej mydlo? Možno nie je až také populárne a v drogériách ho nájdete zašité kdesi na spodnom pulte, je však o to efektívnejšie.

Dlho vydrží.

Vyzerá pekne – nebudete mať kúpeľňu plnú fľaštičiek a túb.

Je šetrný k pleti a kvalitné mydlo môže používať celá rodina, aj bábätká.

Ak obsahuje esenciálne oleje, určite pleť nevysuší, naopak, zjemní ju a decentne prevonia.

Keď som zistila, že mi žiadny gél nesedí a pokožka sa po nich nepríjemne napína a svrbí, začala som experimentovať s mydlami. Fúziou toho najlepšieho, čo som doteraz objavila, navyše v Zero waste forme, je Mydlárna u dvou koček.

Ich mydlá mi tak intenzívne učarovali (alebo ma ich krásne vône omámili?), že som sa rozhodla ich sprostredkovať aj slovenským milovníkom kvality.

Dielnička U dvou koček nie je žiadna továreň – všetky mydlá sú vyrábané ručne z esenciálnych olejov alebo čerstvých byliniek. Navyše, používajú metódu “za studena”, vďaka ktorej sa všetky účinné látky (vitamíny a minerály) v mydlách zachovajú. A tú explóziu starostlivosti vaša pokožka okamžite pocíti. Mydlá pokožku zocelia, dodajú jej pružnosť a odolnosť.

Žiadne vysušenie, iba plná, vyživená pleť. Alebo dokonca vlasy! Mydlárna u dvou koček vyrába aj šampónové mydlo, vďaka ktorému môžete úplne nahradiť používanie penivých šampónov a domácnosť si odľahčíte o ďalšie plasty.

A pridáte jej na kráse. Výtvarné obaly týchto mydiel sú nielen rozložiteľné – čiže korešpondujú s filozofiou Zero Waste – ale pokojne ich môžete aj zbierať, pretože sú veľmi pekné.

Možno sa vám nahradenie sprchových gélov tuhým mydlom zdá ako banalita. Čo je to v porovnaní s masovou produkciou odevov? Oproti ropnému priemyslu? A uhlíkovej stope? No, je to taká malá kvapka (ale aspoň táto jedna je čistá.) Život bez obalov a ideálne bez odpadov je síce primárne o ochrane životného prostredia, nezabúdajte však aj na druhý aspekt. Neprečistíte si len ovzdušie a vodu, ktorú spúšťate do potrubia, ale aj svoje bezprostredné okolie. Nie je nič krajšie ako žiť v úhľadnom a čistom prostredí. Zahrabaní po krk vo veciach, ktoré nepotrebujeme, sa vystavujeme stresu. Minimalizovať svoje potreby na dreň je pocit neopísateľného šťastia – a začať maličkosťou, ako je mydlo, nás nič nestojí.